IVF je už od samého začiatku zložitý proces, ktorý predstavuje pomerne veľký zásah do organizmu každej ženy. Pokial sa váš prvý pokus o IVF nepodaril a plánujete podstúpiť ďalší cyklus, je veľmi dôležité dopriať telu čas a zamerať sa na to, čo v súčasnej dobe potrebuje najviac, a tým je komplexná regenerácia po IVF. Na čo je dobré myslieť a akými krokmi pripravíte svoje telo na ďalší pokus o umelé oplodnenie?

Prečo je regenerácia po IVF natoľko významná?

Ženy, ktoré podstúpili IVF, zažili veľa dní plných neistoty a očakávania. Niektoré z nich sa na konci celého procesu môžu pochváliť pozitívnym tehotenským testom a radostnou novinkou. Avšak nie všetky IVF cykly sú úspešné, preto sa niektoré ženy musia vyrovnať aj s nepriaznivými správami. Zložitá cesta za bábätkom spolu s pocitom sklamania sa následne negatívne odrazí na psychike, ktorá je v tu chvíľu o veľa zraniteľnejšia. Nepodarené umelé oplodnenie sa ale podpisuje tiež na tele, ktoré sa v rámci IVF muselo chovať podľa predom nastaveného plánu a vplivom niekoľkých zmien aj umelo vyvolaných procesov sa vykoľajilo zo svojej pôvodnej rovnováhy.

Je preto pochopiteľné, že po nepodarenom IVF potrebuje dostatok času na zotavenie, vďaka ktorému sa vráti späť do prirodzenej kondície a získa potrebnú silu na ďalší pokus o počatie. Regenerácia po IVF má pre telo ohromný význam a je dobré na ňu nezabúdať, najmä v okamihu, keď chcete podstúpiť ďalší cyklus. Čím lepšie sa o svoje telo postaráte a doprajete mu presne to, čo mu chýba a čo potrebuje, tým viac sa zvyšujú šance na úspešné počatie. V opačnom prípade vaše telo všeobecne nemusí fungovať správne a môže sa dostaviť celý rad nepríjemností, ktoré bývajú dôsledkom narušenej rovnováhy. V rámci regenerácie po IVF by ste sa mali zamerať najmä na:

  • Vyrovnanie hormonálnych hladín

Najväčšiu úlohu počas IVF hrajú jednoznačne hormóny, ktorých hladinu chcú odborníci vyladiť vždy tak, aby pokus o umelé oplodnenie bol úspešný. Spolu s tým potom súvisia výkyvy v horomálnych hladinách, ktoré bývajú pomerne bežné. Niektoré ženy prejavy hormonálnych zmien pociťujú, iné ich po umelom oplodnení ani nezbadajú. Napriek tomu svojmu telu veľmi pomôžete, pokial ho počas regenerácie po IVF podporíte tým správnym spôsobom, s ktorým dosiahnete harmónie v oblasti ženských hormónov. Pomoc môžete hľadať v hormonálnej jóge a tiež prírodných produktoch, ktoré posilnia vaše zdravie a podporia vás v ďalšom snažení o bábätko. Vzhľadom na to, že počas IVF cyklu bolo vaše telo zásobené podporujúcimi liekmi, je vhodné dopriať telu odpočinok od chemických produktov.

Cenným pomocníkom v rámci regenerácie po IVF je výhodná sada s produktom Drmek Forte s vitamínom E a tiež vitamíny Fertilcare. Spoločne posilňujú hormonálne zdravie každej ženy a poskytujú výživu pohlavným orgánom. Vďaka unikátnemu spojeniu nastolia vo vašom tele rovnováhu a pomôžu pripraviť váš organizmus na nový pokus o plánované počatie.

  • Posilnenie fyzického aj duševného zdravia

Počas regenerácie po IVF by ste nemali zabúdať na silnú trojicu, do ktorej patrí pravidelný pohyb, zdravá strava a kvalitný spánok, ktoré posilnia vašu fyzickú kondíciu aj celkové zdravie. Pozornosť by ste mali venovať najmä psychike, ktorá sa vplivom nepodareného pokusu o počatie stala ešte o veľa krehšia a zraniteľnejšia. Pomôcť vám môžu metódy čínskej medicíny či homeopatiká. Patrí medzi ne napríklad akupunktúra, kraniosakrálna terapia pre obnovenie vitálnej sily a prečistenie tela, progersívne svalové uvolnenie, relaxačný autogénny tréning alebo mentálny tréning pre navodenie duševnej rovnováhy. Myslite predovšetkým sama na seba a podporte svoje telo v každom ohľade. Nepodceňujte dostatočný spánok a relaxáciu. Rozmazlujte a hýčkajte sa, užite si so svojím partnerom pekné dni a pritom neprestávajte veriť, že aj vy dostanete šancu byť tou najlepšou mamou pre svoje dieťatko.

Pomocnú ruku vám jednoznačne podá tiež bylinný čaj Restart, ktorý harmonizuje stav tela aj mysle. Špeciálna bylinná zmes funguje aj ako skvelý antioxidant, ktorý očisťuje telo do škodlivín a preventívne bráni usadzovaní toxínov. Je užitočný rovnako počas detoxikačnej kôry, ktorej pravidlá posilňujú fyzické aj duševné zdravie. Inšpirujte sa, ako robiť detoxikáciu krok za krokom.

Ako ste regenerovali svoje telo po IVF? „Regenerácia po IVF je u každej ženy iná. Po kyretáži som pila alchemilkový čaj a snažila som sa lepšie psychicky naladiť na ďalší pokus. Neskôr som sa dočítala na rôznych diskusných fórach o peruánskej mace, ktorá pomáha zregenerovať celý organizmus. S priateľom sme ju začali užívať obi dvaja, aby sme sa nie len psychicky prirpavili na ďalší pokus.“

Kedy sa znovu pokúšať o bábätko?

Regenerácia po IVF predstavuje cestu, ktorá vaše telo dôkladne pripraví na ďalší pokus o počatie. To, že bol prvý pokus IVF neúspešný, neznamená, že by ste sa mali vzdať všetkých nadejí na vytúžené bábätko. Kedy je ideálny čas znovu podstúpiť nový IVF cyklus vám vždy upresní váš lekár, s ktorým budete v úzkom kontakte, preto vám zodpovie aj všetky dôležité otázky. Tiež určí nutný odstup medzi jednotlivými pokusmi a odporúča vhodnú podpornú liečbu.

Pokial zo strany lekárov nič nebráni v tom podstúpiť ďalší IVF cyklus, zostáva už len posledná vec, ktorou je vaše rozhodnutie. V každom prípade ale načúvajte predovšetkým svojmu telu, ktoré vám samo povie, kedy je skutočne pripravené. Pamätajte, že pre svoje bábätko chcete byť v dobrej telesnej aj duševnej kondícii a nachystať mu to najlepšie zázemia pre jeho zdravý vývoj a rást.

Po ako dlhom čase ste znovu skúsili ďalší IVF cyklus? „Ďalší pokus som začala dva mesiace po skončení šestonedelia. Každé reprodukčné centrum má ale iný postup. V niektorých centrách uprednostňujú prejsť po šestonedelí minimálne dvomi menštruačnými cyklami, čo bol presne náš prípad. Iné centrum začína po dohovore s pacientkou cyklus hneď po skončení. Tu záleží naozaj na každom, ako sa na to cíti.“