Čo je základom správnej detoxikácie?

„Základom je vždy individuálny prístup. Každý je iný. Správne je, ak je klient vyšetrený lekárom a následne spolu s výživovým špecialistom nastaví postupy a procesy, ako podporiť telo, aby mohlo lepšie dosahovať homeostázy. Základné rady nefungujú. Pre niekoho môže byť vhodné niečo , čo tomu druhému ublíži. Strava aj pitný režim sú vždy základom. Nemá ale zmysel držať jeden deň pôst a na druhý deň zjesť a vypiť všetko možné. Rovnako nie je vhodné jeden deň v mesiaci vykonávať určité kúry alebo konzumovať špeciálne doplnky stravy aj bylinky, a po zvyšok mesiaca sa stravovať nevhodne. Detoxikačný proces je cesta na niekoľko mesiacov. Záleží na to, s čím klient prichádza a v akom stave je jeho organizmus, „vysvetľuje výživový špecialista Ing. Martin Škába.

„Ak telo nedokáže odvádzať toxíny pomocou stolice, potu, moču a dychu, potom najviac trpí koža. Takže aj cez kožu na tele, stav pokožky a vzhľadu tváre sa dá zistiť, či telo už vysiela varovné signály z hľadiska zlého fungovania odvodu toxínov z tela , „hovorí Ing. Martin Škába.

Zásady zdravej detoxikácie:

  • Dodržujte detoxikačný jedálniček
  • Pite dostatočné množstvo tekutín
  • Podporte svoje telo prírodnými prípravkami
  • Venujte sa každý deň fyzickej aktivite
  • Doprajte si kvalitný spánok
  • Pravidelne odpočívajte a relaxujte

Počas detoxikácie sa naše telo zbavuje všetkých jedovatých toxínov. Aby bola očista účinná, je potrebné starať sa o telo niekoľkomesačnou detoxikáciou a pracovať na tom, aby očista organizmu bola kvalitná a dokonalá.

1) Detoxikačný jedálniček

Detoxikačný jedálniček je výbornou inšpiráciou pre zdravý a vyvážený spôsob stravovania. Obsahuje ľahkú a dobre stráviteľnú stravu, v ktorej chýbajú mastné a vyprážané jedlá, rovnako ako potraviny s obsahom bielej múky a rafinovaného cukru. V detoxikačnom jedálničku by ste mali odovzdať hlavné slovo pokrmom, ktoré sú pripravené z čerstvých surovín. Každý deň si doprajte dostatok ovocia a zeleniny. Súčasťou detoxikačného jedálnička by mali byť strukoviny, cereálie, orechy, semienka, vajcia a mliečne výrobky a chudé mäso vrátane rýb.

Aký dopad má na naše zdravie príjem cukru?

„Zvýšená hladina krvného cukru a jej kolísanie býva nesmierny problém, pretože väčšina populácie konzumuje počas dňa vysoké dávky sacharidov. Z nevhodnej stravy a zlého nutričného timingu potom dochádza k veľkému kolísaniu hladiny krvného cukru a vyčerpávanie nadobličiek. Vysoké dávky sacharidov prispievajú k rozvoju kvasiniek a vzniku kandidózy. To sú stavy, kedy organizmus skôr potrebuje prežiť, než aby mohlo dôjsť k otehotneniu, „opisuje dôsledok vysokého príjmu cukrov MUDr. David Frej.

  • Namiesto rafinovaného cukru môžete vyskúšať prírodné sladidlo Steviola, ktoré je vhodné aj vtedy, keď si starostlivo strážite svoj jedálniček. Jeho nesmiernou výhodou je aj skutočnosť, že ho bez problémov môžu užívať tiež diabetici a celiaci.
Môže byť zvýšený príjem cukru dôvodom neplodnosti?

„Hladina krvného cukru má vplyv nielen na hmotnosť, ale aj na dlhovekosť, pretože sa zistilo, že inzulín sa pri zvýšenej konzumácii sacharidov trvale zvyšuje. Ak má človek dlhodobo zvýšenú hladinu inzulínu, potom to urýchľuje starnutie organizmu, narúša hormonálny systém a môže ovplyvňovať poruchy otehotnenia tým, že inzulín podporuje ukladanie tuku, potom tiež ukladá do tela toxické látky. Práve to môže byť jedna z príčin, prečo nedôjde k otehotneniu, „hovoria odborníci.

Aké potraviny sú v priebehu detoxikácie vhodné?

„Vedieť si zostaviť jedlo, správne nastaviť nutričný timing a vedieť, aké potraviny majú byť konzumované pre daný metabolický typ je veľmi individuálna. Všeobecne sa odporúčajú zeleninové šťavy, orechy a semienka. Pokiaľ ale máte na také pokrmy potravinovú intoleranciu, budete tieto potraviny konzumovať a využívať iba všeobecných rady, potom si môžete veľmi ubližovať. Sám som si nechal vyšetriť potravinové intolerancie aj gény a podľa toho mám nastavenú stravu – presne viem, ktoré potraviny sú pre mňa liekom a ktoré jedom. Tento prístup je nevyhnutný, inak nemôže dochádzať k podpore detoxikácia tela, „radí výživový špecialista Ing. Martin Škába.

2) Pitný režim

Hlavnou myšlienkou detoxikácie je odplaviť z tela všetky jedovaté splodiny. Počas dňa by ste mali vypiť aspoň dva litre tekutín. Jednotkou vo svete detoxikácie je čistá voda, 100% ovocné a zeleninové šťavy bez pridaného cukru riedené vodou a bylinné čaje. Pri detoxikácii úplne vynechajte sladené a perlivé nápoje, rovnako ako kávu aj alkohol.

  • Šikovným pomocníkom pri detoxikácii je bylinná zmes RESTART, ktorá dohliada na hladký priebeh celej očisty a pritom harmonizuje stav tela i mysle. Pretože je veľmi účinným antioxidantom, dokáže preventívne chrániť telo pred toxínmi.

3) Prírodné prípravky

Príroda funguje z hľadiska detoxikácie zázračným spôsobom. Nielenže veľmi pomáha, ak v jej prostredí trávime svoj voľný čas, ale je prínosná aj svojimi produktmi, ktoré vyrobila pre to, aby nám pomáhali na ceste k zdraviu. Vedeli to už aj naši predkovia, ktorí dôverovali v silu prírodných produktov. Aj oni prečisťovali svoje telo výhradne bylinkami, ktoré teraz môžu pomôcť aj vám. Prírodné prípravky sú preto hodnotným doplnkom, na ktoré by ste rozhodne nemali zabúdať.

  • Sada detoxikácie a regenerácie vás skvele podporí v podobe bylinného čaju pre ozdravenie pečene, peruánskej MACY a čajového koncentrátu pre prekyslený organizmus. Vzájomná súhra všetkých troch prírodných prípravkov zaistí účinnú detoxikáciu, ktorá vyrovná hladiny pohlavných hormónov, zlepší činnosť telesných orgánov a posilní imunitný systém.

4) Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu je životabudič už sám o sebe. Predstavuje efektívnu metódu, ktorá má zásadný vplyv na fyzickú i psychickú kondíciu. Každodenná fyzická aktivita prispieva k tomu, aby očistné a metabolické procesy, ktoré v tele prirodzene prebiehajú, fungovali správne, bunky sa lepšie regenerovali, zlepšila sa cirkulácia krvi a tiež sa aktivoval lymfatický systém, ktorý uľahčuje rýchlejšie vylučovanie toxínov.

5) Pohodová relaxácia

Pozitívna myseľ prispieva k dokonalej detoxikácii tela a práve relaxácia je skvelou cestou, ako ju dosiahnuť. Relaxačné techniky sú známe svojimi regeneračnými a upokojujúcimi schopnosťami, ktoré uvoľní vaše telo, pohladí myseľ a podporí očistný proces. Každý z nás však vníma relaxáciu po svojom. Dôležité je však urobiť pre seba presne to, po čom budeme cítiť najlepšie. „Pri procese podpory otehotnenia sme tiež riešili oblasť psychosomatiky a spánku. To sú mimoriadne dôležité faktory. Všetko je totiž prepojené. Svet je ale dnes nastavený príliš materiálne, takže sa na psychosomatiku nekladie žiadny dôraz. A to je podľa mojich skúseností dosť veľká chyba. Ale každý má svoju životnú cestu, „hovorí odborník Ing. Martin Škába.

6) Kvalitný spánok

Detoxikácia organizmu je pre telo pomerne náročná, preto je dôležité pracovať na kvalitnom, dostatočnom a hlavne pravidelnom spánku, ktorý vám dodá dostatok sily pri boji s toxínmi. Ak je to možné, spite v noci s otvoreným oknom. Je totiž známe, že čerstvý vzduch veľmi prospieva pečeni.

  • Dopriať očistu svojmu telu môžete aj počas spánku, a to za pomocou detoxikačných náplastí na chodidlá BIOMAGICK, ktoré v priebehu troch týždňov efektívne odstráni všetky nečistoty a toxíny. Zatiaľ čo vy spíte, absorbujú do seba prostredníctvom akupresúrnych bodov všetky škodliviny, ktoré vaše telo nedokáže prirodzene vylúčiť.

„Ak si človek nájde svoju cestu, potom mu detoxikácia pomôže na úrovni tela i mysle. Je úžasné, keď sa človek cíti oveľa lepšie, je menej unavený a v neposlednom rade sa môže tešiť po nejakom čase z narodenia bábätka. Prajeme každému to, aby si našiel svoju cestu, prípadne svojho sprievodcu na ceste v oblasti stravy, pohybu a psychosomatiky, „uzatvárajú Ing. Martin Škába a MUDr. David Frej.


Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s odborníkmi:

 

Ing. Martin Škába
Výživový špecialista v oblasti personalizovanej stravy a lektor vo firmách

Martin je výživový špecialista a lektor. Už od roku 2002 sa zaoberá stravou a jej vplyvom na telo. Stará sa o individuálnu klientelu, prednáša na kurzoch, robí firemné workshopy a eventy v oblasti zdravého životného štýlu, podpory pracovnej výkonnosti a vitality.

Webové stránky: www.skaba.cz

 

MUDr. David Frej
Lekár funkčnej a prírodnej medicíny

David v SR vyštudoval klasickú medicínu (interna), prírodnú medicínu a výživu študoval v Albuquerque v Novom Mexiku (USA), v Rakúsku a v indickej Pune. Vo svojej praxi sa zaoberá systémom prevencie a liečby chronických civilizačných chorôb, tiež sa venujem ozdravným pobytom, prednáškam a seminárom. Je autorom mnohých kníh: Biologické hodiny (2013), Zápal-skrytý zabijak (2015) a Tučné superpotraviny a oleje (2016) a iné.